Zborník Slovenského národného múzea CVIII

CONTENTS (PDF, 3,9 MB)

Zoomorfní plastika kozla z mladší doby kamenné z Třebosic (okr. Pardubice) (PDF, 4,9 MB)
Zoomorphe Plastik eines Ziegenbocks aus der jüngeren Steinzeit aus Třebosice (Bz. Pardubice)
Kristýna Bulvová-Cebová

Hrob kultúry so šnúrovou keramikou z lokality Krakovany-Stráže (PDF, 1,9 MB)
Ein Grab mit Schnurkeramik von der Fundstelle Krakovany-Stráže
Marián Klčo – Vladimír Krupa

Osteoantropologická analýza hrobu 1/2008 z lokality Krakovany-Stráže (PDF, 3,9 MB)
Branislav Kolena

Sídlisko z doby bronzovej v Čerenčanoch (okr. Rimavská Sobota) (PDF, 5,8 MB)
Eine Siedlung aus der Bronzezeit in Čerenčany (Bezirk Rimavská Sobota)
Alexander Botoš

K upřesnění datace hrobu H 895 z Modřic (Příspěvek k počátkům vývoje horákovské kultury na Brněnsku) (PDF, 11,2 MB)
Zur Präzisierung der Datierung vom Grab H 895 aus Modřice (Beitrag zu Anfängen der Entwicklung der Horákovská-Kultur in der Region von Brno)
Petr Kos

Rekonštrukcia tkania v dobe halštatskej na základe nálezu tkáčskej dielne z Dunajskej Lužnej (PDF, 4,9 MB)
Reconstruction of Hallstatt period weaving, based on a weaving house at the Dunajská Lužná site
Tereza Štolcová – Juraj Zajonc

Nové nálezy k problematike doby halštatskej z územia Košickej kotliny (PDF, 6,0 MB)
Neue Funde zur Problematik der Hallstattzeit vom Gebiet Košice Becken
Lýdia Gačková – Elena Miroššayová – Peter Šimčík

Laténske nálezy z Tisovca-Hradovej, okr. Rimavská Sobota (PDF, 6,8 MB)
Laténezeitliche Funde aus Tisovec-Hradová, Bz. Rimavská Sobota
Juraj Bartík – Radoslav Čambal

Keltské sklené náramky z povodí Malokarpatských potokov (PDF, 12,7 MB)
Keltische Glasarmringe vom Einzugsgebiet der Bäche der Kleinen Karpaten
Radoslav Čambal – Ján Štrbík

A unique roman upper Lamp mold from Brigetio (PDF, 2,4 MB)
Horná časť unikátnej keramickej lampy z Brigetia
Robert Frecer

Über einige kaiserzeitlichen Funde aus der Südwestslowakei in Lichte neuer archivalischen Angaben (PDF, 1,4 MB)
Néhány császárkori délnyugat-Szlovákiai leletegyüttesről új levéltári adatok tükrében
Nálezové celky zo staršej doby rímskej z juhozápadného Slovenska vo svetle nových archívnych prameňov
Péter Prohászka

Ein Solidus des oströmischen Kaisers Anastasius I. aus Čataj (PDF, 2,4 MB)
Solidus východorímskeho cisára Anastázia I. z Čataja
Marek Budaj – Péter Prohászka

Včasnostredoveké sídliskové objekty z Lábu (PDF, 11,1 MB)
Frühmittelalterliche Siedlungsobjekte aus Láb

Archeozoologické nálezy z včasnostredovekých sídliskových objektov z Lábu, okr. Malacky (PDF, 872,2 kB)
Archeo-zoological findings in settlement buildings in Láb, Malacky district
Alena Šefčáková

Depoty južných Slovanov a ich klasifikácia pomocou metódy hlavných komponent (PDF, 2,6 MB)
Hortfunde der Südslawen und Ihre Klassifikation mithilfe der Methoden der Hauptkomponenten
Mária Müllerová

Archeologický výskum v exteriéri kostola Narodenia sv. Jána Krstiteľa v Modre (PDF, 8,2 MB)
Archäologische Grabung im Exterieur der Kirche der Geburt des Hl. Johannes des Täufers in Modra
Erik Hrnčiarik

Súbor skla z Killyho kúrie v Častej (PDF, 7,4 MB)
Glaskomplex aus der Killy-Kurie in Častá
Petra Šimončičová Koóšová

Dve krátke chladné zbrane z hradu Devín (PDF, 3,9 MB)
Zwei kurze blanke Waffen aus Burg von Devín
Daniel Antoni

Dvanásty ročník kolokvií k otázkam rímsko-germánskej archeológie (PDF, 1,7 MB)
Der zwölfte Jahrgang der Kolloquien zu den Fragen der römisch-germanischen Archäelogie

Poznámky ke studiu o nejstarší germánské keramice v Čechách a n Moravě (PDF, 3,2 MB)
Bemerkungen zum Studium über die älteste germanische Keramik in Böhmen und Mähren
Eduard Droberjar

Nálezy hrncovitých nádob s tzv. kyjovitým okrajem z období LTD2B – ŘA z jižních Čech (PDF, 2,5 MB)
Die Funde der Töpfe mit kolbenförmig verdicktem Rand aus der Zeitspanne LTD2b – ŘA aus Südböhmen
Petr Zavřel

Tkalcovská dílna ze Slepotic, okr. Pardubice. Předběžné vyhodnocení (PDF, 7,0 MB)
Die Webereiwerkstatt aus Slepotice, Bz. Pardubice. Vorläufige Auswertung
Jan Jílek – Vít Vokolek – Krystína Urbanová

Keramický soubor ze sídliště starší doby římské u Tuchlovic, okr. Kladno (PDF, 2,8 MB)
Keramikkomplex von der Siedlung aus der älteren römischen Kaiserzeit bei Tuchlovice, Bz. Kladno
Daniel Bursák

Ein frühgermanisches Grubenhaus mit Aucissa-Fibel und ein augusteischer As mit Kontermarke des VARUS aus Zohor (Westslowakei). Beitrag zur Ankunft der ersten Germanen und Römer in den Mitteldonauraum (PDF, 8,4 MB)
Včasnogermánska polozemnica zo sponou typu Aucissa a augustovský as s kontramarkou „Varus“ zo Zohora (Západné Slovensko). Príspevok k príchodu najstarších Germánov do stredného Podunajska
Kristian Elschek

REVIEWS

Erik Hrnčiarik: Römisches Kulturgut in der Slowakei. Herstellung, Funktion und Export römischer Manufakturerzeugnisse aus den Provinzen in der Slowakei. Bonn 2013 (PDF, 2,9 MB)
Igor Bazovský

Luděk Galuška: Hledání původu. Od avarských bronzů ke zlatu Velké Moravy. / Search for the origin. From Avar bronze items to Great Moravian gold. Brno 2013 (PDF, 2,0 MB)